Крпељи су паразити који се хране крвљу низа животиња, кичмењака, па тако и крвљу човека. Уколико је крпељ заражен неким микроорганизмом – вирусом или бактеријом, током његовог паразитирања на човековој кожи, могуће је да ти микроорганизми уђу у крвоток.
На територији Војводине, крпељи могу да шире туларемију, па чак и менингоенцефалитис, али срећом, за сада ниједан случај није забележен. Ипак, опрез је неопходан, јер су крпељи „одговорни“ и за лајмску болест, за коју је први симптом карактеристично црвенило око убода. Зато је веома битно да, чим приметимо крпеља, да га одмах одстранимо из коже, напомиње др Небојша Бохуцки, епидемиолог Завода за јавно здравље Суботица.
- Уколико оклевамо да уклонимо крпеља, ми губимо драгоцено време. Значи не треба да чекамо да се јавимо за лекарску помоћ, јер то често бива тек након неколико часова. Ми морамо да приступимо његовом уклањању уз помоћ пинцете. Уколико боравимо у природи, добро је са собом понети пинцету, а још важније је стрпљење. Значи ухватимо крпеља, и постепено га извлачимо напоље. У прошлости се доста говорило о томе како то треба чинити – супротно од смера казаљке на сату, и тако даље – али све то није битно. Битно је само да поступамо као са било којим другим страним телом: ухватимо га и извлачимо, и то што пре.
Ако део крпеља остане у кожи, треба га одстранити што пре уз помоћ стерилне игле, јер је најбитније да не губимо време, јер што дуже крпељ остане унутра, веће су шансе да ће неки микроорганизми доспети у наш крвоток. Данас постоје разни репеленти против крпеља, који се наносе директно на кожу или на одећу. До пре неколико година крпељи су били углавном присутни у шумама, у високој трави, а данас их има свуда, па тако постоји шанса да ћемо наићи на њих и у центру града, а активни су од априла па све до октобра, неретко и током зиме.
- Увек када уочимо крпеља, најважније је да га уклонимо. Након тога, треба да посматрамо место убода од три до 32 дана. Наиме, то је период инкубације за први стадијум лајмске болести. Када то прође, настаје карактеристично црвенило, које расте, шири се у облику прстена, пречник може бити и пола метра. Тада треба да се јавимо лекару, тада треба да се започне антибиотско лечење у трајању од две-три недеље. Тај антибиотик у потпуности убија ову бактерију.
Лајмска болест је излечива у 100 посто случајева, али само ако се пацијент на време јави лекару. Зато, када уочите црвенило, а сумњате на убод крпеља, битно је да што пре посетите доктора, и да се не мажете разним кремама, јер иако црвенило углавном прође, лајмска болест остаје, и често се испољава након неколико месеци, па чак и пола године и дуже. Тада је лечење већ много теже, и може потрајати годинама – објашњава епидемиолог.