Иако протеклих пар дана имамо предах од високих температура, већ од недеље нас поново очекују врели дани, који не пријају ни кућним љубимцима, те је потребно предузети адекватне мере како не би дошло до топлотног удара, подсећају стручњаци. Јутарња шетња, свежа вода, неке су од препорука.
Током врелих летњих дана потребно је повести рачуна о расхлађивању кућних љубимаца и томе морамо да приступимо озбиљно, јер су и они подложни здравственим тегобама услед превисоких температура, објашњавају ветеринари. Посебну пажњу треба обратити на поједине групе, попут старијих животиња, одређених раса, те паса или мачака са одређеним стањима.
– Треба обратити пажњу на то када и како ћемо шетати кућне љубимце. Препоруке су да се избегавају највише температуре у периоду од 11 до 17 часова, мада сада већ нема правила, јер температуре већ после 7 часова расту, углавном, треба их што раније шетати. Избегавати шетњу по врелом бетону, јер су им шапице остљиве. Посебно повести рачуна о ризичним групама, старији кућни љубимци, они са срчаним проблемима и слично – објашњава ветеринарка, Лара Шиљкут.
Уколико се кућни љубимац отежано креће и дише, то су неки од знакова топлотног удара. Тада је неопходно довести животињу код ветринара. Оно што власник може да уради је да почне са расхлађивањем на путу до ветеринарске амбуланте.
– Уколико приметимо да нам је пас, када је реч о свести, чудан, треба обратити пажњу на понашање. Да ли дахће, да ли је температура висока, да ли се тресе, да ли примећујемо поремећаје у координацији кретања, ако је одговор да, одмах га склонити са високих температура. Оно што власници могу урадити пре него дођу код нас, јесте да расхладе пса, дају му воде, ставе га на проветрено место, облоге.
Уколико животиња живи у дворишту, важно је да има где да се склони од сунца, и да увек има приступ води и храни, закључује саговорница.
Како расхладити кућне љубимце током врелих летњих дана?
