Традиционално кошење жита – рис, приказано је протеклог викенда на салашу породице Бабичковић.
Ручно кошење жита, како се то некада радило на овим просторима, није било лако. Ипак од тога је настајао хлеб, те се радило са задовољством. Мушкарци су косили, а жене – рисаруше су покошено жито скупљале су у снопове.
– Млад момак сам био, док сам био деранац, био сам за уже да бацам, свега се сећам, то је требало уранити. Када сам дошао до снаге, био сам рисар. Од јутра до мрака се радило и никада то није било тешко, радило се са песмом. Тада су људи весели били, када се заврши рис, правила се Дужијанца, плели венци, иде се код домаћина – присећа се рисар, Грго Пећерић.
Важно је очувати обичаје за нове нараштаје, поручују из Буњевачког националног савета.
– Ова година биће још једна у низу у којој ћемо имати Дужијанцу и у њој све манифестације које су већ традиционалне, ту је и рис, који одржавамо захваљујући породици Бабичковић. Желим да ова година која је тешка на свој начин, буде наук како треба ићи даље, како треба радити даље и да се потрудимо да се буњевачко име, култура, чује што даље, али да чува своје корене и овде одакле смо – рекла је председница Буњевачког националног савета, Сузана Кујунџић Остојић.
Манифестацију су подржали Покрајински секретаријат за привреду и туризам и локална самоуправа.
– Сви смо на свакој буњевачкој манифестацији домаћини. И сви се на свакој манифестацији на територији Суботице осећамо као домаћи, зато што је Суботица такав град, Војводина таква покрајина, а Србија таква држава, где се сви људи, одакле год дошли, осећају своји на своме. Ми понекад, као људи који се свакодневно сусрећу са тим стварима, не схватамо колико је то важно – да се очува традиција, да се покаже сва различитост, да бисмо видели колико можемо са тим различитостима да живимо заједно. И зато ми никада немамо дилему да сваку буњевачку манифестацију треба подржати – рекао је покрајински секретар за привреду и туризам, др Ненад Иванишевић.
– Очување традиције, културе и обичаја ових простора је важно и Град Суботица подржава и убудуће ће подржавати све манифестације које приказују прелепи мозаик богатсва различитости – додао је помоћник градоначелника, Срђан Самарџић.
Рис је одржан у оквиру Дана Дужијанце, једног од четири национална празника буњевачке националне мањине, који се обележава 15. августа.
Одржан традиционални рис
