У суботу је у Дечјем позоришту завршен 31. Међународни фестивал позоришта за децу свечаном церемонијом затварања и доделом награда најуспешнијим представама и уметницима.
Главна награда, Гран При Фестивала за најбољу представу, припала је француском позоришту „Снег на трепавицама” за представу „Не чекај ме…“, у режији Вере Розанове. Жири је у образложењу нагласио изузетну сценску поетику и минималистички израз који је обогаћен снажном глумачком експресијом и креативним решењима.
Награда за најбољу режију додељена је Људмили Федоровој за представу „Црвенкапица“ Дјечијег позоришта Републике Српске, а за најбољу оригиналну музику награђен је Иван Маровић за представу „Зелена Гора“ у извођењу НВО Театра младих из Црне Горе. Музика је, према речима жирија, оживела и обогатила озбиљну и тужну причу представе.
Награду за најбољу сценографију добио је Александар Андрејев за представу „Кути“ из Естоније, док је тим из Дјечијег позоришта Републике Српске награђен за естетско и технолошко решење лутака у представи „Црвенкапица“.
Равноправне награде за глумачко и аниматорско мајсторство додељене су: Хорват Бланки (Дечје позориште Суботица), Марли Сантани (Гуштеров осмех, Шпанија), ансамблима представа „Праљуди“ (Чешка), „Црвенкапица“ и „Бајка сва од шећера“ (Хрватска).
Специјалну награду за оригиналност и фантазију освојила је представа „Копачи злата“ немачког Луткарског позоришта Цвикау, коју је жири оценио као важно педагошко остварење.
Млади жири Фестивала наградио је представу „Зелена Гора“ због слојевите приче о повезаности човека и природе, али и похвалио „Црвенкапицу“ и „Праљуде“ за креативне сценске елементе и визуелне ефекте.
Фестивал је ове године представио 12 представа из целог света, а награда „Мали принц“ за животно дело додељена је Луки Кецману и Јарославу Антоњуку, док је др Ева Томашевска из Пољске освојила награду „Отон Томанић“.
Међународни форум за истраживање позоришта за децу и младе окупио је 27 стручњака из 14 земаља, уз богат пратећи програм који је укључивао изложбе, радионице и промоције књига и филмова. Организатор Фестивала је Отворени универзитет Суботица, уз подршку Министарства културе Републике Србије и других покровитеља.
Фото: Атила Ковач