Магазин Дани

Привреда

Истраживање показало да млади не очекују помоћ државе при покретању бизниса

Редакција Дани | 12. новембар 2024. | 13:00 | Привреда

Истраживање показало да млади не очекују помоћ државе при покретању бизниса

Млади имају амбицију да буду предузетници, много више него раније генерације и на том путу не очекују подршку државе – показало је истраживање које је спроведено у оквиру пројекта „Урбана култура повезује младе на Западном Балкану“ и у ком су учестововали испитаници из Суботице, Куманова и Никшића. Резултати истраживања, заједно са водичем за младе представљени су представницима локалне самоуправе, пословног сектора, образовних инситутуција и организација младих и цивилног сектора.

Истраживање „Локалне политике запошљавања за младе Западног Балкана: - од законодавног оквира до локалних практичних решења“ приказало је искуства нешто више од 200 испитаника из три средине, а уочено је да постоји промена оријентације у погледу интервенције државе - данас млади не очекују помоћ, већ сматрају да сами треба да се изборе за себе и свој бизнис.

„Овај пројекат је међутим показао да иако имају добре идеје, фали им подршка да те идеје развију, а свакако им треба подршка у смислу корака које треба да предузму да би покренули неки свој бизнис, мало или средње предузеће и развили своју идеју. У том смислу је овај пројекат продуковао један водич који даје сумаран преглед свих институција, организација, закона, стратегија, које регулишу ступање младих на тржиште рада у сфери предузетништва“- појашњава социолошкиња Мирана Дмитровић.

Када је Суботица у питању, уочено је да постоји низ инстанци којима млади који желе да покрену свој бизнис могу да се обрате за подршку, али нису довољно видљиве.

„Утисак је да све те институције нису довољно видљиве када се ради о томе да неко ко је млад човек жели да покрене неки свој бизнис и мислим да у том правцу даље треба развијати и овај пројекта и уопште подршку младима у покретању њиховог бизниса“ – закључује Дмитровић.

Пројекат „Урбана култура повезује младе на Западном Балкану“ имао је за циљ подстицање мобилности и ангажовање младих у регионалној сарадњи и размени добре праксе у области економског оснаживања и запошљавања, са посебним акцентом на развој старт-апова. Осим истраживања и водича за младе, у оквиру пројекта дате су и препоруке које би требало да унапреде предузетништво код младих.

„Препоруке се односе пре свега на механизме имплементације, односно саме примене. Ми имамо доста развијен тај законодавни и институционални оквир, дакле и механизме који постоје, али у пракси чини ми се да се млади људи ту суочавају са највећим бројем проблема, у самој пракси“ – додала је Станка Параћ Дамјановић, директорка Центра локалне демократије.

Пројекат су реализовали Центар локалне демократије из Суботице у сарадњи са Удружењем „Активум“ из Куманова и Агенцијом локалне демократије из Никшића, и део је регионалног „РеЛОад 2“ програма који имплементира УНДП уз подршку Европске уније.

Остале вести из ове категорије