Редакција Дани | 2. децембар 2024. | 13:28 | Здравство
У Великој већници Градске куће одржана је акредитована едукација намењена здравственим радницима из Суботице и Севернобачког округа под називом „Поглед на ретину, превентива као гаранција здравља“. Едукација је имала за циљ да оспособи учеснике да раде на унапређењу и превенцији компликација дијабетеса и хипертензије прегледом очног дна уз помоћ савремене дијагностичке методе Алатир система.
Акредитовани семинар је био намењен свим здравственим радницима, лекарима, фармацеутима, медицинским сестрама и техничарима, као и офталмолозима из целе Србије. На тему хипертензије као потцењеног непријатеља вида говорила је др Јелена Ћук из Клинике за очне болести Универзитетског клиничког центра Србије. Како појашњава, хипертензиона ретинопатија представља промене на очном дну које настају као последица повишеног крвног притиска.
„То је нека тема која није толико испраћена ни у офталмолошким круговима често, тако ни у осталим специјализацијама, и некако смо хтели да ставимо фокус на значај хипертензионе ретинопатије у смислу раног откривања хипертензије од које болује велики број људи у Србији. Оно што је јако значајно је да су те промене на очном дну повезане са повећаним ризиком од смртности, повећаним ризиком од можданог удара. Ми заправо можемо често да спасимо живот тим пацијентима ако их на време упутимо тамо где треба“ – исткла је др Ћук.
Прегледом очног дна путем савременог Алатир софтверског апарата и специјалне опреме на време је могуће уочити одређене патолошке промене које прате хроничне болести као што су хипертензија, али и дијабетес, додаје др Нада Косић Бибић, начелница Центра за промоцију здравља. Ради се о једноставном и безболном методу прегледа очног дна које даје одличне могућности за праћење и рано откривање компликација.
„Када радимо преглед очног дна и када они редовно контролишу своје вредности, како крвног притиска, тако и вредности тромесечног шећера, они уствари буду мотивисани и разумеју због чега је важно за сваког да примењује оно што представља део њихове терапије. Јер инсулин као терапија и антидијабетици кроз таблете које узимају не могу решити комплетно ту ствар уколико они не воде рачуна о својој исхрани, и увек говоримо да су практично једнако важни исхрана, физичка активности и лекови које узумају“ – поручила је др Косић Бибић.
Едукацију је организовао Оптимед уз подршку Дома здравља Суботица и Завода за јавно здравље Суботица.
У Дому здравља задовољни одзивом на акцију „Отворена врата – ХПВ имунизација”
Санела Симеуновић | 15. 1. 2025.
Током акције „Отворена врата – ХПВ имунизација”, која је одржана у периоду од 17....
Како се вратити здравој рутини након празника?
Санела Симеуновић | 9. 1. 2025.
Део празника је прошао, али се очекује још прослава, слава, међутим, суграђани не...
Повећан број интервенција Службе хитне медицинске помоћи
Санела Симеуновић | 8. 1. 2025.
Од почетка године, Хитна помоћ свакодневно, током 24 сата, има око 45 интервенција, што...
Првог дана нове године рођене четири бебе
Санела Симеуновић | 3. 1. 2025.
У новогодишњој ноћи, пет минута после поноћи, у Општој болници Суботица рођен је...
Тестирање меса је једина заштита од трихинелозе
Санела Симеуновић | 23. 12. 2024.
Сезона свињокоља, али и славља на којима се конзумира месо, увелико је у току. Тим поводом...
Акција „Селу у походе“ показала да је 45 одсто прегледаних гојазно
Редакција Дани | 20. 12. 2024.
У оквиру акције „Селу у походе - провери своје ризике, контролиши здравље“...