Редакција Дани | 3. децембар 2024. | 12:09 | Друштво
У оквиру пројекта Академије женског лидерства и новинарске агенције Бета под називом „Сви имају реч - заједно за родну равноправност у школама“ ученици Гимназије „Светозар Марковић“ разговарали су са професионално афирмисаним женама и једним мушкарцем о родној равноправности. Пројекат има за циљ борбу против родних стереотипа, дискриминације жена и изградњу друштва једнаких могућности.
Укупно 42 ученика Гимназије „Светозар Марковић“, од првог до четвртог разреда, учестововало је у сусрету, током ког су имали прилику да искажу шта је то за њих родна равноправност. Ученица другог разреда, Исидора Цвијовић, сматра да се због чињенице да је женског пола у одређеним ситуацијама налази у тежој позицији и да мора много више да се доказује, што говори да друштво у ком живимо није у потпуности родно равноправно и да се о томе не прича довољно.
„Сматрам да женама треба пружити исте прилике као и мушкарцима и да не постоји разлог због кога би за жене постојале неке предрасуде и неки стандард живота који би оне требало да прате по некој друштвеној норми. Оно што сам лично искусила је, пошто ме занимају природне науке, да су то углавном области у којима су мушкарци доминантнији и углавном сам била искључена, јер се сматрало да нисам једнака неком дечаку. То ми се није свидело и трудим се да се увек истакнем у тим приликама, да покажем супротно“ – прича Исидора.
Родна равноправност је шанса за све да једнако функционишу у друштву и да се у том друштву осећају добро, сматра матурант Данило Дулић.
„Млади су информисанији о тој теми, ево и кроз овакве радионице, али мислим да млађи исто тако треба и да размишљају својом главом, постоји нешто што спада у пропаганду и у неки радикализам, то лично не волим, али је родна равноправност као таква јако лепа и ја је подржавам и она је пре свега исправна, међутим не треба отићи у неки радикализам, а мислим да су млади склони томе“ – каже Данило.
мадраци цвијеће хоросцопе вицеви сановник хороскоп калкулатор рецепти соунд тест цосметицс блумен лектире поруке смртовнице књиге јастуци рачунање постотка Бизнис идеје љубавни сат еври у динаре гледалица вријеме сутра умрли данас Веигхт Лосс ИњецтионсУченици су са организаторима сусрета, мушког и женског пола, разговарали о њиховим искуствима, родној равноправности, узорима, оствареним резултатима, највећим изазовима и препрекама.
„Главни проблем је то што млади о овој теми не причају много, са друге стране они су доста изложени наративима и садржајима преко друштвених мрежа који су најчешће анти-родни, или их бар они тако виде и ретко се сусрећу са људима који ће разговарати са њима о томе и који живе родну равноправност у свом професионалном, личном, породичном и друштвеном животу“ – наводи Милош Ђајић из Академије женског лидерства.
Из Гимназије „Светозар Марковић“ поручују да је тема родне равноправности веома значајна за средњошколски узраст.
„У највећем броју случајева ученици се понашају по моделима из својих породица и по моделима чије ауторитете желе да поштују. Ако је неко навикнут да родна равноправност није заступљена у средини из које долази, та особа наставља са таквим моделом понашања и сматра га нормалним“ – додала је професорка Александра Вукомановић.
Пројекат „Сви имају реч – заједно за родну равноправност у школама“ део је програма „Млади и медији за демократски развој“ Београдске отворене школе, а осим у Суботици на тему родне правноправности разговараће се и у Новом Пазару, Лесковцу, Сремској Митровици и Београду.
После празника – поврће и воће
Санела Симеуновић | 17. 1. 2025.
За већину суграђана, осим оних који обележавају славе, време празника, па тако и припреме богате...
Санела Симеуновић | 16. 1. 2025.
И животиње и биљке у зоо-врту на Палићу прилагођавају се зимским условима. Ипак, велики број...
Повећана потражња за куповином кућа
Санела Симеуновић | 15. 1. 2025.
Последњих година, на тржишту некретнина је било осцилација – цена квадрата је у...
Најпопуларнији курсеви на Отвореном универзитету
Санела Симеуновић | 14. 1. 2025.
У Прихватилишту за бескућнике капацитети попуњени
Санела Симеуновић | 14. 1. 2025.
У Прихватилишту за бескућнике капацитети су попуњени. Како објашњава секретар...
Биоскоп „Еуроцинема” током 2024. посетило преко 46 хиљада гледалаца
Санела Симеуновић | 13. 1. 2025.
Биоскоп „Еуроцинема” је током 2024. године посетило преко 46 хиљада гледалаца....