Око 60 одсто родитеља у Србији користи аутоседишта, али преко 90 одсто њих прави неку грешку. Када се та два податка укрсте испоставља се да се веома мали проценат деце правилно превози, због чега управо наши најмлађи најчешће страдају као путници,чешће него пешаци и бициклисти. Како би подигли свест о неопходности аутоседишта, али и како се правилно користе, Савет за безбедност Града организовао је обуку и предавања, као и поделу за родитеље који су се пријавили.

Суботичанка Јозефина Беркеш мајка је две девојчице и како каже, увек их превози у аутоседишту, али како се сама едуковала, дошла је на обуку да чује да ли нешто ради погрешно. Она апелује на друге родитеље да децу искључиво возе на најбезбеднији начин, чак и на најкраћим релацијама.

Главни задатак аутоседишта јесте да спаси живот детета уколико дође до саобраћајне незгоде. Међутим, да би испунио функцију мора да се користи исправно, објашњава инежњер саобраћаја, Маријана Јовановић. Како наводи, најцрња је била 2019. година када је у Србији страдало чак десеторо деце, од чега су седморо били путници.

Председник Савета за безбедност града, Петар Пантелинац, истиче да и локална Стратегија безбедности препознаје децу путнике као најрањивију категорију, те због тога поново организују едукацију за родитеље.

Због епидемиолошких мера, одржано је пет одукација за по 30 родитеља и подељено је 50 аутоседишта.