Магазин Дани

Пољопривреда

Паљење ватре на отвореном опасније због суше

Санда Милеуснић Николић | 17. мај 2022. | 10:29 | Пољопривреда

Паљење ватре на отвореном опасније због суше

Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова апеловао је на пољопривредне произвођаче да не спаљују биљне остатке и тиме узрокују пожаре на отвореном простору. Из локалне самоуправе поручују да је формиран Штаб за жетву, јер је паљење у овом периоду још опасније због суше.

Спаљивање стрних усева, смећа и биљних остатака забрањено је Законом о заштити од пожара јер на тај начин често долази до неконтролисаних пожара на отвореном који поред тога што узрокују велику материјалну штету могу довести и до страдања људи. Упркос забрани, стрњика се и даље пали, а овог пролећа у суботичком атару забележено је неколико случајева паљења, пре свега трске.

Додатни проблем је недостатак падавина, па иако није проглашена елементарна непогода, приметно је да је све већа суша што погодује ширењу ватре. Како би се пожари већих размера на време спречили формиран је и Штаб за жетву, а прве активности биће контроле пољопривредне механизације.

Саговорница напомиње де ће током жетве бити организована посебна дежурства ватрогасаца, те апелује на суграђане да свако паљење на отвореном пријаве.

За изазивање пожара на отвореном прописана је и санкција, па ће се новчаном казном у износу од 10.000 динара казнити физичко лице, а правно лице ће платити казну у распону од 300.000 до 1.000.000 динара.

Остале вести из ове категорије