Стање у сточарству у Србији по питању добробити животиња тренутно није на завидном нивоу, па иако прописи постоје и у складу су са нормативом Европске уније, проблем је у примени и контроли тих прописа – закључак је са семинара „Добробит животиња у сточарству“.
Предавање је било намењено фармерима, ветеринарским и стручним службама, ветеринарским станицама, институтима, као и представницима локалне самоуправе. Ветеринар и фармер из Суботице Ивица Војнић Тунић бави се производњом прасади за тов и клање, на фарми има око 70 крмача, а тренутно стање по питању добробити животиња оцењује као добро, али додаје да су у сточарству неопходне промене.
Стручњак за добробит животиња из Италије Антонио Ди Нардо истиче да ће сточарство у Србији морати бити у складу са шемом добробити животиња, јер стање у пракси тренутно није у складу са приписима. Ди Нардо додаје да целокупна индустрија хране мора да се модернизује како би се пласирала на глобално тржиште.
Проблеми попут убијања једнодневних пилића и купирања свиња присутни су и у Европи, али расте свест људи који сада траже да се то промени.
Семинар на тему добробити животиња део је пројекта „Јачање система здравља и добробити животиња“ које финансира и спроводи Европска унија у сарадњи са Управом за ветерину са циљем усклађивања домаћих прописа са нормативима Европске уније у вези са здрављем, добробити животиња и биосигурносним мерама.