Од јуна прошле годинр у Дому здравља у Суботици дате су 193 прве дозе вакцине против ХПВ вируса, а комплетно су вакцинисана 32 детета до 14 и 34 преко 15 година старости. Примарна превенција у виду редовних гинеколошких прегледа, као и вакцинација, кључни су у очувању здравља и спречавању развоја ове болести, истичу стручњаци поводом Европске недеље превенције рака грлића материце.
Рак грлића материце почиње када поједине ћелије површног слоја грлића или канала грлића почну да се мењају. Претходе му премалигне промене које су у 100 одсто излечиве уколико се открију у том стадијуму, истичу лекари. Промене изазива хумани папилома вирус, међутим, не значи да ће свако ко дође у контакт с њим оболети од рака. Процес промена траје три до десет година, управо у том периоду гинеколог може да делује и предузме адекватне мере, и због тога су редовни гинеколошки прегледи изузетно важни.
Сматра се да не постоји полно активна особа која није дошла у контакт са неким од ХПВ вируса, код већине то прође асимптоматски, у 90 одсто случајева организам сам победи вирус. У факторе ризика спадају рано ступање у сексуалне односе, честа промена сексуалних партнера, нередовни гинеколошки прегледи… Имунитет појединца, односно здрав начин живота је кључан.
Поред редовних прегледа, вакцинација против хуманог папилома вируса је кључна превентивна мера. Вакцина се даје деци и омладини од 9 до 19 година старости, и важно је да то буде пре ступања у сексулане односе. Заштита путем вакцине гарантована је десет, а понекима и више година, али то не значи да вакцинисане особе не треба да одлазе на превентивне прегледе, јер вакцина не покрива свих 40 типова вируса, подсећају стручњаци.