Магазин Дани

Пољопривреда

Вода, хлад и лакша храна неопходни и домаћим животињама

Санда Милеуснић Николић | 24. јул 2023. | 11:36 | Пољопривреда

Вода, хлад и лакша храна неопходни и домаћим животињама

Високе температуре тешко подносе и домаће животиње, а како бисмо им помогли током летњих дана стручњаци саветују да се обезбеди несметан приступ води, довољно хлада и одговарајућа вентилација, те храна која није концентрована.

Вода која је животињама на располагању када год пожеле, те слободан улазак и излазак из објеката, један је од савета за добробит животиња током врелих дана. Стручна сарадница за сточарство у Пољопривредној саветодавној и стручној служби, Бранислава Пантелић подсећа и да код испаше треба бити опрезан, те да животиње не треба остављати на пашњаку.

„Иако сви мисле да је најбоље на пашњаку, по овој великој врућини, а поготово ако видите да се спрема олуја, не бих баш препоручила да се животиње оставе на пашњаку и због ових пражњења,осим ако постоје, а требало би да постоје надстрешнице. На пашњаку бисмо исто тако морали да имамо појила или неке цистерне са водом.“

Врућину најтеже подноси живина, наводи саговорница и додаје да јој треба обезбедити засењен живинарник, одговарајућу вентилацију, воду, а по могућности и храњење током ноћи. Топлоту због масног ткива тешко подносе и свиње, које додуше саме знају да се расхладе уколико имају воде. Краве музаре услед стреса од високих температура дају мање млека, јер мање и једу, а заблуда је да им треба давати хладну воду, додаје саговорница.

„Температура воде треба да буде око 14, 15 степени, исто као и за човека. Ако попије ледену воду, тада ће оно мало енергије које узме исхраном искористити прво да загреје воду. Било би пожељно да за краве музаре имате аутоматске појилице и да им се омогући исхрана целог дана, а највише ноћу.“

Поред тога што се саветује храњење током ноћних часова, треба обратити пажњу и на то какву храну дајемо животињама. Није препоручљиво да се даје силажа, већ што лакша исхрана, зелена храна и сено. Ипак сви ови савети падају у воду када је влажност ваздуха преко педесет одсто.

„Многи савремени објекти имају имају прскалице које помажу у расхлађивању, међутим када је влажност ваздуха толика можете да направите проблем када је укључите. Најобичније мреже за засењивање може да помогне ако се разапне између објеката, а сваки пут када имате времена посадите једно дрво.“

Вода треба и пчелама, додаје за крај саговорница, поготово када се пчелињак налази у непосредној близини стоке. Потребно је поставити појило, као и раствор соли.

Остале вести из ове категорије