Магазин Дани

Здравство

Како без стреса на посао након годишњег одмора?

Санела Симеуновић | 2. август 2023. | 10:29 | Здравство

Како без стреса на посао након годишњег одмора?

Планирање повратка на посао и добра организација времена, неки су од савета стручњака како пребродити депресивна стања уколико се јаве након годишњег одмора.

Депресивна стања по повратку у „реалност” односно на посао и свакодневним обавезама по завршетку годишњег одмора, за многе представља стресан период. Често, испуњавање обавеза и повратак рутини теже падају него уобичајено, а с обзиром да је за многе летовање већ прошло, проверили смо да ли се или не грађани радују повратку на посао.

Након годишњег одмора особе могу да се осећају безвољно, нерасположено и немају жељу за активностима које су радили и пре летовања, то је депресивно стање или стање нерасположења, које настаје услед промене активности, објашњавају стручњаци. Након промене режима живота који се разликује док смо на годишњем и оног тзв.уобичајеног режима, може доћи управо до тог стања. Те промене некоме теже, некоме лакше падају, па тако и прилагођавање. Постоји неколико савета како можемо тај прелаз себи да олакшамо, подсећају психолози.

-Препорука је не ући одмах и нагло у фазе обавеза рада и посла, препорука је када се долази са годишњег одмора, ако сте били на путовању ван места боравка, доћи рецимо пет или шест дана раније. На тај начин се полако припремамо за оно што нас чека по повратку на посао, припреме за посао, контакт са колегама, то све утиче да се лакше преброди прелазак из пасивног у активно стање- објашњава психолог Драгана Ћупурдија.

Важно је разумети разлику између депресије и депресивног стања, напомињу стручњаци. Депресивно стање траје недељу до две и углавном представља проблем промене биоритма.

Остале вести из ове категорије