Магазин Дани

Здравство

Мајчино млеко – златни стандард исхране за бебе

Санда Милеуснић Николић | 2. август 2023. | 10:31 | Здравство

Мајчино млеко – златни стандард исхране за бебе

Дојење је златни стандард исхране беба у најранијем добу, поручују из Патронажне службе Дома здравља и наводе да према њиховим подацима Суботичанке доје чешће у односу на републички просек, па тако од око 500 беба рођених ове године, њих 72 одсто добило је мајчино млеко.

Бенефити дојења су многи, мајчино млеко је најквалитетнија храна за бебе, док је за мајке то најбољи начин да развију однос са својим новорођенчетом, кажу из Патронажне службе Дома здравља и напомињу да дојење може да одигра важну улогу и у психомоторном развоју детета.

„Препорука дојења на захтев је нешто што је јако битно у тим првим данима, а што се тиче саме дужине дојења, наравно да је што дуже то боље, уколико не буде нека друга трудноћа или неки разлог да мора да се заустави, али у принципу је процена мајке важна. Мајчино млеко је врло битно, тако да што дуже је боље да се доји, нема неког стандарда у томе, процена је мајке и тога колико може технички дуго да доји дете“ – појашњава Ксенија Вујковић Ламић, патронажна сестра у Дому здравља

Подаци показују да у Србији око 60 одсто мајки доји, док Суботица, гледано првих седам месеци ове године одскаче од просека. Из Патронажне службе кажу да су задовољни бројем жена које су успеле да успоставе лактацију и додају да већина са дојењем престаје када дете има годину дана, односно када се врате на посао.

„Сваке године анкетирамо породиље о дојењу и до шест месеци старости детета велики је проценат мајки које успоставе лактацију и издрже у дојењу , са шест месеци се мало то смањи јер се уводи мешовита исхрана, а највећи број опада са око годину дана када мајке крећу да раде. Зато је акценат ове године да се заједница на послу или уз посао да се да значаја том делу, јер ту највећи број мајки престаје да доји.“

Свака мајка има млеко и може да успостави лактацију, уз изузетак одређених медицинских разлога, наводи саговорница и подвлачи значај подршке мајкама, како психичке, тако и физичке.

„Први корак је контакту у болници у породилишту, и у та прва два сата он је најбитнији да се крене са лактацијом, и у првих месец дана како питате мајке сигурно ће рећи да није лако. Из нашег угла је лакше, али је наша подршка јако важна у тим првим данима, да психички подржимо мајку, као и да физички објаснимо како то све иде.“

Светска недеља дојења се обележава по 31.пут и то сваке прве недеље августа са циљем подизања свести о значају дојења за здравље мајке и бебе, као и подшке мајкама које доје.

фотографија: Пиxабаy

Остале вести из ове категорије