Санела Симеуновић | 7. септембар 2023. | 09:51 | Здравство
У Севернобачком округу је од почетка ове године регистровано два случаја оболелих од грознице Западног Нила, каже епидемиолог Завода за јавно здравље, др Небојша Бохуцки. То је векторско обољење које преносе заражени комарци, птице селице током боравка на афричком континенту бивају заражене, а потом када дођу на ове просторе заразе и комарце који даље могу заразити велики број животиња, али и човека. Само обољење има разнолик клинички ток, у 80 одсто случаја организам се тихо избори са вирусом који не оставља никакве последице, док у 20 одсто случаја може настати одговарајућа клиничка слика. Она може бити веома блага, повишена телесна температура, главобоља или дискретан осип који траје неколико дана, па се сам повуче. Међутим, клиничка слика може бити и средње тешка и веома тешка која захтева хоспитализацвију. Најопаснија је неуроинвазивна форма болести, која се прати од јуна до краја новембра.
-Комарци су све активнији из године у годину, у склопу општих климатских промена, тако да грозница Западног Нила није више само оно што се јавља током пролећа, лета и јесени, већ може и касније да се јави. Одређене врсте комараца могу да бораве у затвореном простору и током зиме. С обзиром да су зиме све блаже и блаже, ово обољње има све већи јавно - здравствени значај у целом свету-
Уколико желимо да се заштитимо од грознице Западног Нила користе се опште односно неспецифичне превентивне мере, објашњава епидемиолог др Небојша Бохуцки. Заштитне мреже за просторије у којима боравимо, изливање воде из посуда уколико постоје у дворишту на сваких 7 дана, одећа која треба да буде дугих рукава и ногавица, да не буде припијена уз наше тело, а лети репеленти, то су све мере, каже др Бохуцки.
-То су хемикалије у виду стика, спреја, или раствора које наносимо на нашу кожу. Битно је рећи да репеленте не наносимо на прсте, јер можемо додирнути касније усне, очи или нос. Постоји дилема да ли да репеленте ставимо пре или после заштитних крема уколико желимо да се заштитимо од УВ зрачења, увек користимо прво заштитна средства. У пределима поред река, шума, шумарака, не треба да боравимо током сумрака или у зору, јер су тада комарци најактивнији-
Током ове године у нашој земљи регистровано је 62 случаја оболелих од грознице Западног Нила, од тога највише у Јужнобачком округу са 17 случајева, у граду Београду 16 и Западнобачки округ са 7 случајева оболелих.
Како лакше пребродити нагле промене времена?
Санела Симеуновић | 13. 9. 2024.
Нагле промене времена често не пријају ни најздравијим особама, а посебно осетљивијим групама...
Превентивни прегледи у недељу, 15. септембра
Редакција Дани | 13. 9. 2024.
Министарство здравља у недељу, 15. септембра, широм земље организује наставак акције...
Удружење „Једна уз другу” представило „Водич за пацијенте”
Санела Симеуновић | 12. 9. 2024.
Удружење жена оболелих и лечених од карцинома дојке „Једна уз другу”, а уз...
Грејну сезону дочекују уз нови котао
Редакција Дани | 11. 9. 2024.
Амбулантна јединица новобечејског Дома здравља која се налази у Куману ове године грејну сезону...
Стопа суицида у Севернобачком округу двоструко већа у односу на национални просек
Санела Симеуновић | 10. 9. 2024.
У Севернобачком округу прошле године 38 особа извршило је суицид, у односу на...
У недељу наставак превентивних прегледа за децу и одрасле
Редакција Дани | 6. 9. 2024.
Министарство здравља у недељу, 8. септембра, широм земље организује наставак акције...