Магазин Дани

Здравство

ХОБП најчешће погађа пушаче, апел да једном годишње посете пулмолога

Маријана Толимир | 15. новембар 2023. | 11:59 | Здравство

ХОБП најчешће погађа пушаче, апел да једном годишње посете пулмолога

Иако се хронична опструктивна болест лако дијагностикује и то најобичнијим мерењем капацитета плућа, ово прогресивно обољење, које најчешће погађа пушаче, тешко се открива, јер пацијенти обично посећују пулмолога када имају већ изражене симптоме. Како је реч о обољењу које није излечиво, већ се само може зауставити даља прогресија, важно је да се открије у почетним стадијумима, поручују стручњаци.

Недостатак ваздуха, упоран кашаљ, тешко дисање... ово су симптоми и астме и хроничне опструктивне болести плућа, с разликом да астма може а се залечи и излечи, док ХОБП не. Како хронична опструктивна болест плућа најчешћ погађа старију популацију , и то највише пушаче, као и оне који су изложени штетним материјама из ваздуха, укључујући и дувански дим, кључно је да се уради пулмолошки преглед једном годишње, нарочито након четрдесете године живота, апелује пулмолог, др Елизабета Врана.

„Свим пушачима савет је да са 40, 45 година ураде спирометрију, поготово је битно код старијих изнад 50 и 60 година који још никад нису били код пулмолога, да свио пушачи или они који осећају недостатак ваздуха, или кашљу три месеца уназад, да им се то дешава два три пута годишње да кашљу, обавезно да се јаве пулмологу јер тада можемо да зауставимо прогресију болести,“ објашњава др Врана.

Након што се постави дијагноза, дају се лекови и то пумпице, пушачи треба да оставе цигарете, прати се даље плућна функција уз редовне контроле, објашњава наша саговорници и истиче да се на тај начин болест зауставља. Међутим, највећи проблем је што се пацијенти углавном јављају лекару у одмаклим стадијумима опструкције плућа.

„Углавном откривамо болест већ касно, када имају изражене симптоме, заустављамо ми болест у том стадијуму, али може бити трећи или четврти стадијум када је плућна фукција веома лоша, ту је проблем. Треба да откријемо у првом или другом стадијуму, када је болест још без симптома,“ додаје др Врана.

У тим последњим стадијумима и квалитет живота значајно опада, пацијенти веома тешко обављају и најобичније рање, попут облачења, а у у крајњем случају, због недостатка кисеоника, добијају и концентратор кисеоника и то дневно и по 15 сати, због чега наша саговорница још једном позива све пушаче да се јаве у Пулмолошку амбуланту на преглед.

Остале вести из ове категорије