Магазин Дани

Здравство

“Покрени се – знањем против дијабетеса”

Санда Милеуснић Николић | 15. новембар 2023. | 12:13 | Здравство

“Покрени се – знањем против дијабетеса”

Дијабетес је најучесталија болест жлезда са унутрашњим лучењем, од које болује више од 400 милиона људи широм света, а код нас сваки десети становник. Шећерна болест је истовремено и међу водећим узроцима умирања и такође је главни узрок слепила и узрок половине ампутације ногу. Са овом неславном статистиком дочекали смо Светски дан борбе против дијабетеса, који је у Суботици обележен предавањем, те превентивним мерењем нивоа шећера у крви.

Подаци за нашу земљу говоре да око 750.000 одраслих има дијабетес, док се процењује и да велики број још увек није добио дијагнозу, што значи да живи са дијабетесом и не лечи се. Своје искуство са овом болешћу испричао нам је Лајчо Вујковић, а како каже са дијабетесом се живи, али се неке навике морају драстично променити.

“Људи су неодговорни, у првом реду према самом себи и често кажу па то неће мене. То је болест која не боли, која се не осећа, сем једанапут када до нечега дође, онда буде јао мајко мила и онда је већ крај. Ако неког видите да нема ногу, однео му је шећер, направио га је инвалидом. Дијабетес узрокује и много других болести које откријемо касно. Због тога је препорука да није на одмет да проверимо” – поручује Лајчо.

Удружење за борбу против шећерне болести Суботица покренуло је кампању “Покрени се – знањем против дијабетеса”, која за циљ има да подигне свест о дијабетесу, пружи подршку особама које живе са овом болешћу, те да едукује о значају превенције и ране дијагнозе. Ово удружење броји око 300 чланова, што је према речима председнице изузетно мало, с обзиром на процене да у Суботици 15.000 особа болује од дијабетеса.

“Дијабетес је нажалост хронична болест, која утиче прво на метаболизам угљених хидрата. Тако ниво шећера у крви буде повишен, а он буде повезан са доста компликација, укључујучи промене на крвним судовима срца, мозга, очи, бубрега и доњих екстремитета. То негде константно представља и оптерећење и страх за пацијенте због могућих компликација које могу бити веома озбиљне. Неопходно је да прате и контролишу унос угљених хидрата, али и да прате ниво крвног притиска, редовно да проверавају ниво масноћа у крви и да редовно врше самоконтролу нивоа шећера у крви” – прича др Хајналка Пожар, председница Удружења за борбу против шећерне болести Суботица.

Дијабетичарима је неопходна и финансијска подршка, односно обезбеђивање довољног броја тест тракица, како би могли контроле могле да се раде редовно, док су деци дијабетичарима потребни сензори за континуирано праћење нивоа шећера у крви, закључују др Пожар.

Остале вести из ове категорије