Магазин Дани

Здравство

Два нова случаја ХИВ инфекције у округу

Силвиа Мартиновић | 28. новембар 2023. | 11:57 | Здравство

Два нова случаја ХИВ инфекције у округу

По најновијим подацима Светске здравствене организације током 2022. године ХИВ-ом је инфицирано 1,3 милиона људи широм света, док је 630.000 умрло од последица тог вируса. У Севернобачком округу од почетка 2023. године откривено је два нова случаја. То су подаци којима ове године дочекујемо Светски дан борбе против ХИВ/АИДС-а, 1. децембар.

Међународна организација УНАИДС је препоручила да се ради постизања главног циља, а то је окончање пандемије ХИВ-а до 2030. Године, пружи простор и подршка за веће укључивање заједница, те је слоган овогодишње кампање „Нека воде заједнице“. Стручњаци сматрају да је могуће зауставити ширење овог вируса, јер се број новозаражених и умрлих смањује из године у годину, али смо још далеко од циља - каже др Небојша Бохуцки, епидемиолог Завода за јавно здравље.

- То можемо остварити само ако остваримо зацртани циљ „95-95-95“. Што значи да би на глобалном светском нивоу требало 95 одсто позитивних да знају да су позитивних, од њих 95 одсто да прима одговарајућу терапију, а 95 одсто оних што примају терапију да имају тако добар ефекат тих лекова да они практично више не буду инфективни. Тренутно ових „95-95-95“ износе 86-76-71.

Најбитније је тестирање, које је потпуно анонимно, међутим, многи се и дан данас плаше предрасуда - тврди Владимир Антић, испред Уније организација Србије, које се баве заштитом особа које живе са ХИВ-ом.

- Ми свакако треба да радимо на смањењу стигматизације према особама које живе са ХИВ-ом и АИДС-ом, јер то је један од главних разлога зашто многи од њих не желе јавно да износе да су ХИВ позитивни, да пију терапију пред другима, и да не буду социјално изоловани, и да их не би напустили пријатељи, партнер, родбина.

Међутим, стигматизација и дан данас и те како постоји, чак и поред чињенице да су доступни лекови са којима особе са ХИВ-ом више нису инфективне, па не могу пренети вирус другима, каже Борис Ковачић из Удружења Став плус.

- Оно што је фрапантно је то да та чињеница не долази до људи који би то требали први да чују, а то су здравствени радници, где још увек имамо дискриминацију – не у толикој мери као пре, али у малим срединама и даље долази и до одбијања пружања здравствене заштите, па се пацијенти шаљу у веће центре, макар се радило и о неинвазивној терапији.

У петак од 19 до 22 часова биће организовано бесплатно, добровољно, поверљиво и анонимно саветовање и тестирање на ХИВ у саветовалишту Центра позитивне превенције УГ Став+, у пословном простору испод трибина Малог стадиона, а у суботу од 11 до 14 часова ће мобилна медицинска јединица бити постављена на Тргу слободе, где ће се такође радити тестирање.

Остале вести из ове категорије