Маријана Толимир | 7. мај 2024. | 08:53 | Здравство
Са доласком лепшег времена чешће боравимо у природи, а неретко са излета можемо да се вратимо и са нежељеним „гостом“ – крпељом. Лекари истичу да сам ујед крпеља није опасан, међутим уколико су заражени могу инфицирати и човека, потребно је да га што пре извадимо како бисмо умањили могућност заразе.
Како се крпељи хране крвљу човека, на тај начин могу да пренесу и разне микроорганизме у наш крвоток. Иако већина уједа ових паразита пролази безазлено, епидемиолози истичу да је најзначајнија превентивна мера уништавање крпеља у природи. Ипак, како то у потпуности није могуће, веома је важно да користимо репеленте, односно хемикалије које их одбијају, и да уколико уочимо крпеља на телу, да га што пре одстранимо.
„Дакле, јако је важан проток времена, јер чешто оклевамо да ово учинимо када приметимо крпеља па губимо драгоцено време. Нема потребе да се јављамо за лекарску помоћ, јер док то учинимо, пролазе сати, понекад и цео дан, а управо са протоком времена расте вероватноћа да ће неки микроорганизам доспети у наш крвоток,“ објашњава епидемиолог др Небојша Бохуцки.
Како даље напомиње наш саговорник, постоји много дезинформација о томе како извадити крпеља, али ништа од тога није тачно. Добро би било да понесемопинцету када одлазимо у природу како бисмо крпеља лакше ухватили и полако га извукли напоље.
„Једноставно треба да ухватимо крпеља као било које страно тело и полако извлачимо напоље. Уколико пак остане још неки део крпеља, вилица или неки део тела, и тај мали остатак ухватимо и извлачимо напоље, а суштина је у томе да не губимо драгоцено време,“ напмииње др Бохуцки.
Након тога, потребно је наредних дана посматрати место де нас је ујео крпељ и уколико се појави црвенило, тада се јавити лекару.
„Црвенило може да побуди сумњу да је реч о Лајмској болести, о првом стадијуму и тада свакако треба да се јавимо за лекарску помоћ, јер је у првом стадијуму ово обољење излечиво у 100 одсто случајева,“ наводи епидемилог.
Лајмска болест карактеристична је за Војводину, међутим већ у Хрватској и Мађарској крпељи могу да буду преносници и крпељског енцефалитиса, који изазива запаљење великог мозга и које је далеко теже обољење, али против којег постоји вакцина.
У Суботици одржана едукација за здравствене раднике о прегледу очног дна
Редакција Дани | 2. 12. 2024.
У Великој већници Градске куће одржана је акредитована едукација намењена здравственим радницима...
Регистроване три ХИВ позитивне особе у текућој години
Санела Симеуновић | 2. 12. 2024.
У Севернобачком округу током ове године откривена су три нова случаја оболелих од ХИВ-а, кажу из...
Повећан број деце оболеле од респираторних инфекција
Санела Симеуновић | 25. 11. 2024.
У Служби за здравствену заштиту жена и деце повећан је број пацијената који долазе због...
Умерено са храном и током празника
Санела Симеуновић | 22. 11. 2024.
Умереност у исхрани потребно је практиковати и током празника, подсећају стручњаци. Истичу да је...
Мобилни мамограф стигао у Суботицу
Редакција Дани | 20. 11. 2024.
У оквиру програма Покрајинског секретаријата за рано откривање рака дојке мобилни мамограф је од...
Радно време Дома здравља Нови Бечеј уочи државног празника
Редакција Дани | 6. 11. 2024.
Дом здравља „Нови Бечеј“ обавештава своје суграђане да ће у понедељак, 11....