
Санда Милеуснић Николић | 10. мај 2024. | 10:48 | Друштво
Једна од четири одрасле особе и три од четири младе нису довољно физички активне, а недостатак физичке активности препознат је као водећи фактор ризика за хроничне болести, упозоравају стручњаци поводом Међународног дана физичке активности и подсећају да се за добро здравље одраслима препоручује најмање 30 минута свакодневне умерене физичке активности, а деци 60 минута.
Физичка активност подразумева свако кретање тела које доводи до потрошње енергије и укључује активности у слободно време, као и физичку активност у току обављања послова у кући и на радном месту. Особе које су физички неактивне имају 20 до 30 одсто већи ризик од превремене смрти, а неактивност је одговорна и за четвртину случајева рака дојке, дебелог црева и дијабетеса, те за трећину срчаних болести, каже др Мирјана Дакић из Центра за промоцију здравља и наводи да посебно забрињава тренд приметан у млађој популацији, која све више времена проводи испред екрана.
„Истраживање понашања у вези са здрављем деце школског узраста у Србији 2022.године показује да само 31% ученика у 5. и 7. разреду основне школе и 1. разреду средње школе имају препоручени ниво физичке активности од 60 минута сваког дана. Дечаци су у свим узрастима активнији од девојчица, а са узрастом опада број физички активне деце код оба пола, посебно код девојчица. Тако у 1. разреду средње школе само 16% девојчица има препоручених 60 минута физичке активности сваки дан“ – истиче др Дакић.
Када су одрасли у питању, истраживања показују да седе у просеку 4,7 сати дневно, а у извођењу аеробних активности у трајању од барем 150 минута недељно учествује свега 11 одсто. Стручњаци подсећају и да је важан фактор физичке активности и оптимална хидрираност организма.
„Јако је важно да током физичке активности, где губимо више течности него у мирном стању, да се та течност адекватно надокнади. Често неки умор који сви осећамо када смо интензивно физички активни није заправо умор који настаје од рада мишића, већ умор који настаје од недовољне количине воде у организму“- напомиње др Каролина Берењи, начелница Центра за хигијену и хуману екологију.
У обележавање Међународног дана физичке активности укључио се и Савез „Спорт за све“, који ће током маја организовати неколико дешавања посвећених спорту и вежбању.
Међународни дан физичке активности установљен је 2002. године и обележава се 10.маја са циљем подизања свести о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу здравља.
Састанак посвећен унапређењу образовања на хрватском у Србији
Санела Симеуновић | 19. 6. 2025.
Председница Хрватског националног већа Јасна Војнић састала се са представницима Одбора за...
Породици Молнар из Бајмока потребна помоћ
Силвиа Мартиновић | 19. 6. 2025.
Бајмочани се можда не слажу у погледу многих ствари, али када треба некоме помоћи, знају да...
У пролећној акцији одвожења кабастог отпада прикупљено више од тоне отпада
Санела Симеуновић | 19. 6. 2025.
У оквиру пролећне акције одвожења кабастог отпада из домаћинстава, коју реализује ЈКП...
Различитост може само допринети напретку заједништва
Силвиа Мартиновић | 18. 6. 2025.
Свечаном академијом, на којој су уручене награде ученицима основних и средњих школа који...
У току упис у Школу за функционално основно образовање одраслих
Санела Симеуновић | 17. 6. 2025.
У току је упис у Школу за функционално основно образовање одраслих која функционише...
Једанаест улица добија асфалт ове године
Силвиа Мартиновић | 17. 6. 2025.
Ове године ће бити изграђено и обновљено 11 улица и саобраћајница на територији Суботице. Град је...