Магазин Дани

Здравство

Тек половина одраслих пере зубе више од једном дневно

Маријана Толимир | 16. мај 2024. | 11:23 | Здравство

Тек половина одраслих пере зубе више од једном дневно

Становници Србије недовољно воде рачуна о оралном здрављу – тек половина одраслих пере зубе више од једном дневно, док 11 посто нема ни један свој зуб. Статистика је тек нешто боља када су у питању деца - зубе више пута на дан пере 71 посто ученика, због чега стручњаци и у овој Недељи здравља уста и зуба која се ове године обележава од 13. до 19. маја скрећу пажњу на неопходност редовних стоматолошких прегледа и то од најранијиг периода живота.

Према резултатима систематских прегледа из 2023. године у Суботици је све здраве зубе у 7. години живота имало 54 посто деце, у 12. свега 23,9 одсто. Из Стоматолошке службе дома здравља истичу да у Суботици функционишу амбуланте за школску и предшколску децу, за струденте и за труднице, те да су протезе за исправљање зуба код дце бесплатне.

„Само редовним прегледима код стоматолога барем два пута годишње, одржавање редовне оралне хигијене и исхраном можемо да сачувамо здравље наших зуба. Наш циљ је да едукујемо што већи број родитеља и деце у најмлађем узраста о значају оралног здравља како бисмо кроз млађу едукацију постигли да они чувају своје зубе,“ навела је др Соња Крджовић, специјалиста дечје стоматологије у Дому здравља.

Иако Србија спада у земље које имају добро развијену мрежу стоматолошких служби, становништво нема добро орално здравље - национално истраживање показало је да само 16,5 посто становника узраста од 25 година и више има све своје зубе. По речима стручњака, осим добрих служби потребно је и лично ангажовање сваког појединца, а значајне су и мере које обухватају што ширу категорију којима су ове услуге бесплатне.

„Стога ми и данас шаљемо поруку свим нашим становницима колико јесте важно и битно да препознају који су то фактори ризика који могу утицати на њихово орално здравље а ми знамо да све хроничне незаразне болести, па и ове, имају сличне факторе ризика као што су претерана употреба шећера, али и сланих грицкалица, газираних слатких напитака, конзумирање алкохола и дувана, нередовна хигијена, неодлазак код стоматолога, све је то на шта сваки појединац треба и може да утиче,“ рекла је др Нада Косић Бибић, начелнмица Центра за промоцију здравља у Заводу за јавно здравље Суботица.

Када је у питању свет, процењује се да на глобалном нивоу чак 3,5 милијарди људи има неко обољење зуба или уста, док две милијарде има нелечени каријес сталних зуба.

Остале вести из ове категорије