Магазин Дани

Друштво

Како до „зеро wасте“ стандарда у Регионалној депонији?

Санда Милеуснић Николић | 4. јун 2024. | 11:16 | Друштво

Како до „зеро wасте“ стандарда у Регионалној депонији?

Шта доноси нови Закон о управљању отпадом, где привредници који се баве производњом могу да га одлажу, те који су капацитети Регионалне депоније - биле су неке од тема конференције о управљању отпадом. Учесници поручују да је циљ успостављање мреже и веће сарадње привредника и оператера који би у крајној линији довео до циркуларне економије и постизања „зеро wасте“ стандарда.

Регионална депонија поседује интегрисану ИППЦ дозволу за одлагање неопасног индустријског отпада, на основу које отпад може да прима и од трећих лица, односно привредних субјеката. Иако су дозволу добили пре годину и по дана, мало је информација о самом процесу, па је то за привреднике и даље непознаница, наводи директор Регионалне депоније, др Глигор Гелерт.

„Радимо циркуларну екомонију, значи генерално европски или светски ниво стандарда из аспекта заштите животне средине сваке године тражи појачане квоте сваког типа или структуре отпада, да се то испоштује, да се смање сви утицаји до максимум „зеро wасте-а“ , који је у још у некој будућности. Ми идемо према тој тенденцији, у складу са нашим технолошким могућностима у овом тренутку. Морамо да информишемо и остале субјекте и да нађемо адекватно контролисано управљање и са аспекта привредних субјеката.“

Током прошле године на биковачку депонију одложено је између четири и пет хиљада тона неопасног индустријског отпада, додаје Гелерт.

„Ове године очекујемо мало више, наравно у тим неким максималним могућностима годишњег капацитета и оне разлике користимо да можемо да се отварамо према индустријском отпаду до 70.000 тона.“

Конференцију о управљању отпадом организовали су Регионална депонија, Регионална привредна комора Севернобачког округа и Град Суботица. Представници локалне самоуправе истичу да је циљ конференције био покретање дијалога између привредних друштава који се баве производном делатношћу и оператера који раде у процесу управљања отпадом, имајући у виду све већи број прописа којима се регулише одлагање различитих врста отпада.

„С обзиром да посебна правила важе и за привредне субјекте, имају разне могућности и Регионална депонија није једина дестинација за разне врсте отпада, постоји рециклажа, имамо велики број оператера на територији Србије. Тако да је наш циљ да успоставимо контакт, направимо једну мрежу и да убудуће они оператери који нису знали за ове могућносто, који још нису нашли одговарајућег оператера, коме да предају разне врсте отпада, да убудуће то нађу и да смањимо отпад на Регионалној депонији“ – поручила је чланица Градског већа за комуналну делатност и развој, Чила Голи.

На конференцији је било речи о техничко-технолошкој целини третмана и одлагања комуналног отпада у биковачком комплексу, управљању грађевинским отпадом на основу законских одредби и техничко-технолошких могућности рециклирања, управљању амбалажним отпадом, циркуларној економији, те критеријумима за прихватање неопасног индустријског отпада.

Остале вести из ове категорије