Силвиа Мартиновић | 21. август 2024. | 10:48 | Друштво
У претходној години на подручју Суботице евидентиране су 42 саобраћајне незгоде у којима су учествовали пешаци. У овим саобраћајним незгодама један пешак је погинуо, 11 је задобило тешке, а 32 лакше телесне повреде. У првих шест месеци ове године евидентирана је 21 незгода у којима је један пешак изгубио живот, пет је тешко, а 15 пешака лакше повређено. Већа опрезност пожељна је и од стране пешака и од стране возача, поготово наредних неколико недеља, када почиње нова школска година.
Најчешћи узрок саобраћајних незгода је непажња – како пешака тако и возача. Према статистици, до незгода долази због непажње пешака у 76,2 посто случајева, али и возача, и то у 50,8 посто случајева. У појединим случајевима постоји обострана непажња.
- Најчешћи утицајни фактори саобраћајних незгода у којима су учествовали пешаци који су својим понашањем допринели настанку саобраћајне незгоде су тамна одећа због које нису уочљиви, погрешна процена брзине кретања возила, неопрезно ступање на коловоз, пешак који се кретао под утицајем алкохола, немарно, безобзирно, ужурбано или непромишљено понашање пешака. Најчешћи утицајни фактори незгода у којима су возачи допринели настанку саобраћајне незгоде су незаустављање возила испред обележеног пешачког прелаза и непрописно обилажење пешака - каже Исидора Јевтић, официр Одељења саобраћајне полиције, мајор полиције.
Највише незгода у којима учествују пешаци дешава се у самом центру Суботице: у Улици Ђуре Ђаковића евидентирано је чак седам, док су по три евидентиране на Алеји Маршала Тита, на Тргу Јакаба и Комора, у Улици Браће Радић, Јована Микића, на Тргу жртава фашизма, и у Улици Матка Вуковића.
- Као за возаче, тако и за пешаке предвиђене су санкције за учињене прекршаје, тако нпр. казна за коришћење мобилног телефона или слушалица приликом преласка преко коловоза је 3.000 динара, за задржавање на коловозу кад се прелази коловоз, а да то није најкраћа путања, предвиђена је казна у распону од 6.000 до 20.000 динара, а у случају преласка на црвено светло семафора, предвиђена је казна у распону од 15.000 до 30.000 динара.
Надлежни апелују на пешаке да коловоз увек прелазе пажљиво и најкраћим путем, да приликом ступања на коловоз не користе мобилни телефон, односно слушалице на ушима, да се на деловима пута где не постоје тротоари, крећу уз крајњу леву ивицу коловоза у правцу кретања, односно супротно од правца кретања возила како би запазили возила која им долазе у сусрет, и да у том случају користе одећу која им омогућава бољу уочљивост. На раскрсницама на којима постоји семафор прелазе искључиво на зелено светло, али и онда треба да се увере да је то безбедно. Исто тако апелују и на возаче да поштују ограничење брзине, поготово у зонама школа и другим местима на којима се окупљају деца, да прилагоде брзину кретања када се приближавају пешачким прелазима како би могли безбедно да се зауставе и омогуће пешацима прелазак улице, као и да приликом скретања обрате пажњу на пешаке који имају право првенства пролаза.
Хуманитарна „Колачијада” одржана у ОШ „Јован Микић”
Санела Симеуновић | 11. 10. 2024.
Поводом обележавања Дечје недеље у ОШ „Јован Микић” одржана је хуманитарна...
Одржана манифестација „Карика” у ОШ „Кизур Иштван”
Санела Симеуновић | 11. 10. 2024.
Манифестација интеркултуралног карактера „Карика” одржана је и ове године у ОШ...
Дечију недељу посветили уметности
Редакција Дани | 11. 10. 2024.
Удружење грађана „Самопоуздање“ и ове године придружило се програму обележавања Дечије...
Грађани све више заинтересовани за мере енергетске санације
Редакција Дани | 11. 10. 2024.
У оквиру новог циклуса програма „Чиста енергија и енергетска ефикасност за грађане у...
Богатство дечје радости под маскама
Редакција Дани | 10. 10. 2024.
У оквиру разноврсних активности које се сваке године организују у оквиру промоције дечјих права и...
Дечија недеља у знаку толеранције, љубави, али и хуманости
Редакција Дани | 10. 10. 2024.
Под слоганом “Ја сам дете имам план: толеранција и љубав за сваки дан!” од 7. до 13....