Код јарих култура, пре свега код сунцокрета и кукуруза, до пре неколико дана се чинило да је ситуација катастрофална. Међутим, кратко захлађење и падавине су дошли у последњем тренутку, па се стручњаци надају да ће приноси на крају ипак бити на задовољавајућем нивоу, али и даље испод просека.

Велике количине кише у мају су биле злата вредне – али јун је донео сушу. Због тога, и због екстремно високих температура, све до прошле недеље се чинило да ће род кукуруза и сунцокрета бити испод сваког просека.

– Пре пар дана је ситуација била катастрофална. Сада се нешто поправила са овим падавинама и захлађењем, и у зависности од тога да ли ће бити још падавина и колико ће ово захлађење да потраје, има наде. Било би најбоље да се избегну они топлотни таласи са температурама од 37-38 степени, јер они најнегативније утичу на биљке. Ако се температуре задрже ту негде до 30-31 степен, и буде још нешто мало падавина, могао би се можда извући принос који сигурно неће бити просечан, али могу се очекивати 3-4 тоне. Што се сунцокрета тиче, мислим да је реално очекивати до 2 тоне по хектару – каже Дамир Варга, директор Пољопривредне стручне службе Суботице.

Од 27. маја није било кише у суботичком атару, а прошле недеље је пало у просеку око 20 литара. Нажалост, и то је недовољно, јер је на неким деловима је пало једва десетак литара, а према узорковању које је рађено пре неколико дана, земљиште је било проквашено свега око 6 центиметара. Многи се прибојавају да климатске промене значе крај неким културама.

– Површине под кукурузом су већ смањене за око 50 процената, и ако гледамо да је ове године остварен просечан принос пшенице од 7,5 тона, или тритикала од 7,5 тона, а да ће кукуруза бити 3-4 тоне, да би се обезбедила сточна храна, зна се шта треба радити: сејати сточну пшеницу или тритикале, или јечам. Јер ипак, на тај начин се обезбеђује нека производња. Овако ће сточне хране бити недовољно, квалитет силаже ће бити лош, без зрна. Једноставно, највећи проблем су високе температуре и неравномерне падавине.

Последњих деценију и по, три најгоре године по питању приноса кукуруза биле су 2012, 2015. и 2017. Међутим, ово је већ четврта година заредом када се остварују приноси испод вишегодишњих просека, а због све екстремнијих временских прилика ни наредних година се не можемо надати побољшању – додаје Дамир Варга, директор ПССС.