Почео је летњи распуст, температуре су све више, а многи спас од врућина траже на базенима, купалиштима и у природи. Ипак, високе температуре могу представљати озбиљан ризик по здравље уколико се не придржавамо основних препорука, и угрозити безбедно уживање у распусту или годишњем одмору.

- Заиста је потребно водити рачуна, јер сунце није безазлено. Деца, старији пацијенти и труднице треба да избегавају боравак на отвореном у најтоплијем делу дана, између 10 и 17 часова.Уколико је неопходно излазити, боравак на сунцу треба ограничити и уз обавезну примену заштитних средстава, као и адекватну гардеробу. Препоручује се ношење лагане, памучне или ланене одеће, која омогућава лакше расхлађивање тела. Ипак, основна препорука је да се током великих врућина борави у хладовини или расхлађеним просторијама, како би се смањио ризик од топлотног удара и других здравствених тегоба – рекла је др Михаела Будимски Солдат, специјалиста ургентне медицине.

Лекари саветују редован унос довољно течности и заштиту главе од сунца. На базенима и купалиштима препоручује се постепени улазак у воду, посебно након дужег излагања сунцу, како би се избегле нежељене реакције организма. Посебну пажњу треба посветити деци, старијим особама и хроничним болесницима, који су најосетљивији на последице високих температура. Одговорним понашањем и придржавањем савета стручњака, летњи распуст и годишњи одмор може протећи безбедно и без здравствених компликација.