Поводом обележавања Националног дана борбе против рака дојке, Завод за јавно здравље је, у партнерству са Општом болницом, Домом здравља, Апотекарском установом, Високом школом струковних студија и УГ „Једна уз другу“, организовао неколико активности.
Панел дискусија „Знање спасава живот – превенција и рана детекција рака дојке“ одржана је у просторијама Високе школе струковних студија за образовање васпитача и тренера, где су студенти и запослени имали прилику да чују личне приче, стручна предавања, али и да науче како се правилно обавља самопреглед дојки.
- Ове врсте панел-радионице су од изузетне важности, јер на тај начин заправо учествујемо у едукацији шире популације – не само популације студената који су на смеру здравствене неге и нутриционизма, већ и шире студентске популације, али и наших суграђана и наших запослених на тему која је врло важна, и која се показала као врло значајна у смислу превенције канцера дојке – каже Светлана Стојков, професорка струковних студија ВШСС.
Сличне акције промовишу правилну исхрану, неконзумирање цигарета и физичку активност као здраве облике понашања у превенцији рака дојке. Циљ је и истицање значаја скрининг прегледа за рано откривање рака дојке као и пружања подршке оболелима и члановима породице. Важно је учествовати и пружити подршку јер ова болест не бира и дотиче сваког од нас – упозоравају стручњаци.
- Разговор са младима, са женама, са целом заједницом је кључан, како бисмо указали и истакли колико можемо променити тренутну – могу слободно да кажем – епидемију рака дојке, и уопште, епидемију малигних болести. Без промене свести, и без бриге сваког нашег грађанина, сваке жене да брине о својим дојкама, нема промене садашње слике када говоримо о обољевању и умирању наших жена од рака дојке – објашњава др Нада Косић Бибић, испред ЗЗЈЗ. – Многе жене јако брину о својој коси, о свом лицу, о својим ноктима. Редовно посећују своје козметичаре, али не препознају, и некако не придају важност колико је битно да воде рачуна о здрављу уопште, и о здрављу својих дојки. Све оно што чините данас, представља у ствари гаранцију да ћете имати добар, дуг и квалитетан живот.
Данас је организована акција и у Апотекарским установама, где су фармацеути женама оболелим од рака дојке пружали подршку и проверавали интеракцију лекова.









